Home Page
Tournemant Schedules
Apparel
Camps / Clinics / Open Gyms
Coaches Information
Contact Information
Directions
High School Softball
Links
Meeting Information
Photo Gallery
Registration
Raffle
Rules
Sponsors
Team Schedules
Team Standings
Team Rosters
Tournament Information

Volunteer Info & Schedules

NLGYSA

Get Adobe Reader

Tournement Schedules

 

Summer Classic Schedule

8U

Pool A                    Pool B                    Pool C                 
Hortonville            GB Preble               Beaver Dam Tornadoes
Seymour                 Shawano                 Suburban Athletics
Greenville Griffins Kaukauna                Kimberly  

All Games Played on Memorial  South
 Friday     5:00  Hortonville vs Seymour
                6:30  GB Preble vs Shawano
                8:00 Beaver Dam vs Suburban Athletics

Saturday  8:00  Seymmour vs Greenville
                9:30  Shawano vs Kaukauna
               11:00 Suburban Athletics vs Kimberly
               12:30 Hortonville vs Greenville
                2:00  GB Preble vs Kaukauna
                3:30  Beaver Dam vs Kimberly
                5:00  Game A  #8 vs #9 seeds
                6:30  Game B  #7 vs #2 seeds
                8:00  Game C  #5 vs #4 seeds

Sunday     8:00  Game D  #6 vs #3 seeds
                9:30  Game E  #1 vs Winner Game A
               11:00 Game F  Winner Game D  vs Winner Game B
               12:30 Game G  Winner Game E vs Winner Game C
                2:00  Game H  3rd Place
                3:30  Game I  Championship

14U

Pool A                    Pool B                    Pool C                 
New London             Kimberly                 Ashwaubenon
Suburban Athletics   Luxemburg-Casco    Marinette
Chilton                      Plover 13's              Appleton Sizzle 

All Games Played on Memorial  North
 Friday     5:15  New London vs Suburban Athletics
                6:45  Kimberly vs Lux-Casco
                8:15  Ashwaubenon vs Marinette

Saturday  8:15  Suburban Athletics vsChilton
                9:45  Lux-Casco vs Plover 13's
               11:15 Marinette vs Appleton Sizzle
               12:45 New London vs Chilton
                2:15  Kimberly vs Plover 13's
                3:45  Ashwaubenon vs Appleton Sizzle
                5:15  Game A  #8 vs #9 seeds
                6:45  Game B  #7 vs #2 seeds
                8:15  Game C  #5 vs #4 seeds

Sunday     8:15  Game D  #6 vs #3 seeds
                9:45  Game E  #1 vs Winner Game A
               11:15 Game F  Winner Game D  vs Winner Game B
               12:45 Game G  Winner Game E vs Winner Game C
                2:15  Game H  3rd Place
                3:45  Game I  Championship
 

© 2012 - New London Girl’s Youth Softball Association, Inc.